Rusët pretendojnë se kanë rrëzuar një raketë amerikane "të zgjuar" të lëshuar nga Ukraina

Foto: Forcat Ajrore të SHBA / Wikipedia

Rusia njoftoi sot se ka rrëzuar një "bombë inteligjente" të prodhuar nga SHBA-të, të lëshuar nga forcat ukrainase. Kjo është hera e parë që Moska pretendon se ka rrëzuar një lloj arme që lejon Ukrainën të godasë objektiva me rreze të gjatë.

Deklarata ruse tha se mbrojtja ajrore rrëzoi raketën GLSDB, por nuk specifikoi se ku ndodhi. Përdorimi më i gjerë i GLSDB do të ekspozonte linjat ruse të furnizimit në Ukrainën lindore ndaj sulmeve të ashpra dhe do ta detyronte Moskën t'i largonte ato nga vijat e frontit.

Raketa GLSDB lëshohet nga një sistem rakete dhe më pas, me drejtimin satelitor, rri pezull në heshtje drejt objektivit, i cili mund të jetë deri në 150 kilometra larg.

Ukraina ka kërkuar prej kohësh armë që mund të shënjestrojnë qendrat e komandës ruse, linjat e furnizimit dhe objektivat e tjerë prapa linjave të armikut. GLSDB mund të lëshohet nga raketat HIMARS që SHBA i ka dorëzuar tashmë Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës