Rusët pretendojnë se ushtarët e tyre kanë marrë nën kontroll një fshat pranë Avdeevka

Avdeevka, Ukrainë / Foto EPA-EFE/ALESSANDRO GUERRA

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi sot se ushtarët rusë morën nën kontroll fshatin Lastochkine, në drejtim të Avdeevka, në pjesën perëndimore të territorit.

Njësitë e grupit të forcës së Qendrës çliruan fshatin Lastochkine dhe vazhduan të përmirësonin situatën përgjatë vijës së frontit, thuhet në deklaratën e raportuar nga mediat ruse.

Ushtria ukrainase konfirmoi më herët sot se kishte tërhequr forcat e saj nga fshati Lastochkine, duke thënë se masa do të ndihmonte në ndalimin e avancimit të ushtrisë ruse drejt perëndimit.

Forcat e armatosura ukrainase u tërhoqën nga fshati Lastochkine, për të organizuar një mbrojtje dhe për të parandaluar avancimin e armikut në drejtim të perëndimit, tha zëdhënësi i ushtrisë ukrainase, Dmytro Likhovy, raportojnë mediat britanike.

Fshati Lastochkine ndodhet në perëndim të Advdeevka, qyteti pothuajse ra nën kontrollin e forcave ruse më 17 shkurt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës