Rusët planifikonin të rrethonin pjesërisht Kharkivin, por operacioni thuhet se u vonua

Kharkiv, Ukrainë / Foto EPA-EFE/SERGEY KOZLOV 52931

Duke iu referuar "planeve të luftës", "Ekonomist” raportoi se rusët planifikonin të rrethonin pjesërisht Kharkivin dhe të përparonin në lindje të rezervuarit Pechenyi. Operacioni thuhet se u shty për gati një javë për arsye të panjohura.

Rusët thuhet se kanë "identifikuar dy akse" sulmi nga të dy anët e rezervuarit. Ofensiva në frontin perëndimor ishte dashur të sillte ushtarët rusë në rrezen e artilerisë së Kharkivit, afër fshatit Borshçevë, shkruan Economist. Megjithatë, ata u ndaluan nga Brigada 92 e Ukrainës, e cila i shtyu 10 kilometra nga objektivi fillestar. “The Economist” thekson gjithashtu se plani rus në Frontin Vovchan ishte të depërtonte në qytetin e Pechenyi.

“Rusët fillimisht e kryen këtë operacion me shpejtësi, duke kaluar nëpër një zonë që duhej të ishte përgatitur me fusha të minuara dhe fortifikime të rënda inxhinierike, por nuk u bë”, thuhet në deklaratë.

Denis Yaroslavsky, komandanti i njësisë së inteligjencës së forcave të armatosura të Ukrainës, u tha gazetarëve se rusët "u lejuan të kalonin vetëm nëpër zonë". “Ne i pamë ata të kalonin më 9 maj dhe u thashë njerëzve të mi t'i shikonin ata të vdisnin në fushat e minuara. “Nuk pati shpërthime, ato thjesht vazhduan”, tha ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës