Rusët thuhet se kapën qindra ushtarë ukrainas gjatë kapjes së Avdiivka

Avdeevka, Ukrainë / Foto EPA-EFE/ALEX BABENKO

Qindra ushtarë ukrainas janë zhdukur ose janë kapur nga njësitë ruse gjatë tërheqjes së tyre kaotike nga qyteti Avdiyivka, raporton "New York Times“, duke iu referuar zyrtarëve të lartë perëndimorë dhe ushtarëve që luftojnë për Ukrainën.

- Është një humbje katastrofike për Kievin që mund t'i japë një goditje moralit tashmë të dobësuar pas kundërsulmit të pasuksesshëm të vitit të kaluar dhe largimit të komandantit të përgjithshëm Valery Zaluzhny, thekson gazeta.

Vlerësimet se sa ukrainas janë kapur ose të zhdukur ndryshojnë dhe numri i saktë nuk dihet ende.

New York Times, duke cituar dy ushtarë ukrainas, thotë se 850 deri në 1.000 ushtarë janë kapur ose të zhdukur.

Ukraina ka probleme të mëdha me mobilizimin. Ushtria ukrainase ka thënë se dëshiron të mobilizojë deri në 500.000, por kërkesa ka hasur në rezistencë politike dhe është bllokuar në parlament.

Më 10 tetor të vitit të kaluar, Rusia sulmoi qytetin me rëndësi strategjike Avdiivka, që ndodhet pranë kryeqytetit rajonal të Donetskut. Rusia tha më 17 shkurt se qyteti ishte "çliruar plotësisht" pasi Ukraina tha se po tërhiqte forcat e saj nga qyteti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës