Rusët thuhet se kanë rrëzuar dhjetëra dronë ukrainas që synonin Moskën

Moskë, Rusi
Moskë, Rusi / Foto: EPA-EFE / FELIPE TRUEBA

Ukraina u përpoq të sulmonte Moskën me dhjetëra dronë, thanë zyrtarët rusë mbrëmë, vetëm një ditë pasi zyrtarët ukrainas thanë se Rusia kishte nisur sulmin e saj më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i luftës në vitin 2022.

Mbrojtja ajrore ruse rrëzoi të paktën 24 dronë mbi zonën përreth Moskës, por pa përfshirë kryeqytetin, dhe mbi katër provinca të tjera në jug dhe perëndim, tha Ministria ruse e Mbrojtjes dhe kryetari i bashkisë së Moskës Sergei Sobyanin në një seri deklaratash në Telegram. Ata nuk thanë nëse ka pasur viktima.

Guvernatori i rajonit të Moskës, Andrey Vorobyov, njoftoi përmes Telegramit se tre ndërtesa u dëmtuan nga sulmet me dron, duke deklaruar se askush nuk u lëndua.

Një dron u përplas në një ndërtesë apartamentesh dymbëdhjetëkatëshe në qytetin perëndimor rus të Tula, rreth 180 kilometra në jug të Moskës, duke plagosur lehtë një person dhe duke shkaktuar dëme të kufizuara, shkroi guvernatori lokal Alexei Dyumin në Telegram.

Aeroportet Vnukovo dhe Domodedovo të Moskës u mbyllën për pak kohë për shkak të sulmeve me dronë, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass. Sipas të dhënave në portalet ndërkombëtare të gjurmimit të fluturimeve, të dyja rifilluan operimin e rregullt deri në orën 6 të mëngjesit të djeshëm.

Zyrtarët ukrainas nuk komentuan menjëherë sulmet, të cilat erdhën një ditë pasi Rusia sulmoi kryeqytetin ukrainas me 60 drone Shahed.

Forcat Ajrore të Ukrainës njoftuan dje në mëngjes se kanë rrëzuar tetë nga nëntë dronët Shahed të gjuajtur nga forcat ruse gjatë natës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës