Rusët po fluturojnë shumë më pak mbi Ukrainën lindore pas disa avionëve të rrëzuar në ditët e fundit

Grafika: Shtypi i Lirë. - Ivan Samarxhiev

Operacionet ajrore ruse mbi Ukrainën lindore janë ulur ndjeshëm që kur mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi së fundmi disa avionë rusë, thanë autoritetet në Kiev.

"Sistemet e mbrojtjes së partnerëve perëndimorë janë efektive," raportoi "Pravda" ukrainase fjalët e zëdhënësit të Forcave Ajrore Yuriy Ikhnat në Kiev.

Sipas raporteve ukrainase, disa avionë luftarakë rusë Su-34 dhe Su-35 janë rrëzuar mbi Ukrainën lindore ditët e fundit.

Ushtria ruse nuk e ka konfirmuar zyrtarisht humbjen e avionëve.

Vetëm pak ditë më parë, Ukraina tha se forcat e saj rrëzuan një aeroplan zbulues rus A-50, ndërsa në janar rrëzuan gjithashtu një avion të çmuar dhe shumë të rrallë që përdoret për mbikëqyrjen e hapësirës ajrore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës