Rusia ka vendosur sanksione kundër 32 zyrtarëve të Zelandës së Re

MPJ e Rusisë Flamuri rus Ministria e Punëve të Jashtme MPJ
Foto: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK

Ministria e Jashtme e Rusisë njoftoi sanksione kundër 32 zyrtarëve dhe gazetarëve të Zelandës së Re për mbështetjen e asaj që e quajti "agjendën rusofobike të vendit".

Zyrtarë të tjerë në listë përfshijnë Shane Ardell, zëvendës shefi i marinës dhe kryebashkiaku i Wellington, Andy Foster.

Sanksionet ndalojnë individët e synuar të hyjnë në Rusi për një kohë të pacaktuar, tha ministria.

“Duke pasur parasysh që Wellington nuk ka ndërmend të braktisë kursin e tij anti-rus dhe vazhdon të prodhojë kufizime të reja (kundër Moskës), puna për përditësimin e “listës së zezë” do të vazhdojë”, shtoi ministria.

Video e ditës