Rusia po sulmon barbarisht qytetin historik të Odessa-s, thotë Borel

"Më vjen keq që qyteti i Odessa është në fokusin e lajmeve, jo për shkak të bukurisë dhe rëndësisë historike, por sepse është shënjestër e sulmeve me raketa dhe dron ruse”, thotë ai.shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian (BE), Josep Borrell, i cili sot vizitoi qytetin port ukrainas të Odesës në Detin e Zi.

Odesa e Borelit është një qytet i bukur historik dhe ai beson se duhet të jetë në krye të mediave për kulturën dhe shpirtin e tij të gjallë. "Në vend të kësaj, është në lajme për të qenë një objektiv i shpeshtë i luftës së Putinit," ndau Borrell në platformën X, dikur e Twitter.

“Unë kam qenë dëshmitar i pasojave të kësaj lufte, se si Ukraina dhe Odessa paguajnë një çmim të lartë për të”, tha ai në një video të postuar në X.

"Ky është një shembull i mirë se si Rusia po përpiqet të shkatërrojë Ukrainën," shtoi ai, duke treguar muret e dëmtuara brenda Katedrales së Shndërrimit.

Ndërsa vizitonte katedralen, Borrell e quajti sulmin rus në qytet "barbar".

Lagjja e vjetër e Odesës dhe Katedralja historike e Shndërrimit u dëmtuan rëndë nga bombardimet ruse në korrik.

Infrastruktura portuale, e cila është kyçe për eksportet e grurit të Ukrainës, është goditur gjithashtu në sulmet e fundit.

Borel vuri në dukje se ka kaluar një vit që nga aneksimi i paligjshëm i Rusisë i rajoneve Donetsk, Luhansk, Zaporozhye dhe Kherson. Ai përmendi gjithashtu aneksimin e paligjshëm të Krimesë në vitin 2014.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës