Rusi: Ukrainasit hodhën në erë gjashtë shtylla të linjave të transmetimit të tensionit të lartë në termocentralin bërthamor Kursk

Ushtarët ukrainas Ukrainë
Trupat ukrainase / EPA-EFE / STR

Shërbimi rus i sigurisë pretendon se më 4, 9 dhe 12 gusht, sabotatorët ukrainas hodhën në erë gjashtë shtylla të linjave të transmetimit të tensionit të lartë në termocentralin bërthamor Kursk.

Për shkak të sulmeve, funksionimi i termocentralit bërthamor Kursk u pengua.

Sipas Shërbimit të Sigurisë Ruse, sulmet në Kurchatov janë një akt terrorist.

Për momentin nuk ka asnjë koment nga Ukraina për këto akuza nga pala ruse.

Video e ditës