Rusia njoftoi se ka rrëzuar dronët ukrainas mbi rajonet Belgorod dhe Kursk

Njësitë ruse të mbrojtjes ajrore zmbrapsën disa sulme nga dronët ukrainas mbi rajonet Belgorod dhe Kursk mbrëmë vonë, duke shkatërruar të paktën 11 dronë, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

Në disa postime të veçanta në aplikacionin Telegram, ministria njoftoi se shtatë drone u rrëzuan mbi Belgorod Oblast dhe katër mbi Oblast Kursk. Nuk ka informacione për dëme apo viktima të mundshme.

Rajonet Belgorod dhe Kursk kufizohen me Ukrainën dhe janë shënjestruar vazhdimisht nga sulmet me dron gjatë luftës që Rusia nisi kundër fqinjit të saj në shkurt 2022.

Ukraina rrallëherë ka marrë përgjegjësinë për sulmet në territorin rus ose në territorin e kontrolluar nga Rusia në Ukrainë, por muajt e fundit ka filluar të thotë se shkatërrimi i infrastrukturës ushtarake ruse po ndihmon kundërofensivën e Kievit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës