Rusia: Përfshirja e thelluar e amerikanëve në konfliktin ukrainas ka pasoja të tmerrshme

Rusia po përpiqet t'i bëjë Shtetet e Bashkuara të kuptojnë se përfshirja e shtuar e Uashingtonit në luftën në Ukrainë mbart rreziqe në rritje, tha sot zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë. Sergej Ryabkov.

"Ne po u dërgojmë sinjale amerikanëve se linja e tyre e përshkallëzimit dhe përfshirja më e thellë në këtë konflikt është e mbushur me pasoja të tmerrshme." Rreziqet po rriten, tha Ryabkov.

Kievi dhe Perëndimi theksojnë se Rusia është përgjegjëse për çdo përshkallëzim të mëtejshëm pasi pushtoi në mënyrë të paprovokuar Ukrainën më 24 shkurt, pushtoi pjesë të tjera të territorit ukrainas dhe kërcënoi se do të përdorte armë bërthamore.

Ryabkov tha se nuk ka dialog midis Uashingtonit dhe Moskës, por se "sinjalet shkëmbehen periodikisht". "Ne nuk po zhvillojmë asnjë dialog me SHBA-në për Ukrainën, sepse qëndrimet tona janë rrënjësisht të ndryshme", tha Ryabkov.

Nga rruga, Moska njoftoi sot se ajo nuk kishte "zgjidhje tjetër" përveç anulimit të negociatave me Shtetet e Bashkuara për traktatin "New Start" për kontrollin e armëve bërthamore, njoftuan agjencitë shtetërore ruse të lajmeve.

Ryabkov tha se Uashingtoni dëshironte të diskutonte rifillimin e inspektimeve, ndërsa Moska kishte prioritete të tjera.

Moska për anulimin e negociatave bërthamore me SHBA: Nuk kishim zgjidhje tjetër

Video e ditës