Rusia hoqi dorë nga propozimi për ndryshimin e kufirit të Detit Baltik

Flamuri i Rusisë / Foto EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Propozimi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë për hartimin e një dekreti qeveritar për ndryshimin e kufirit rus në Detin Baltik është fshirë dje nga portali ku publikohen dokumentet zyrtare.

Drafti nuk është më i disponueshëm në faqen ku është postuar. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë propozoi dje një rishikim të kufirit shtetëror në ujërat territoriale ruse në Detin Baltik, njoftuan agjencitë ruse.

Në një projekt-dekret të datës 21 maj, ministria propozoi rregullimin e kufirit rreth ishujve rusë në pjesën lindore të Gjirit të Finlandës dhe rreth Kaliningradit. Siç u shpjegua, për të garantuar sigurinë e lundrimit, propozohet përshtatja dhe ripublikimi i hartave kombëtare për lundrimin detar në masën e duhur. Gjithashtu u tha se dokumenti është aktualisht në përgatitje.

Udhëheqësit e vendeve rreth Detit Baltik reaguan me kujdes dje ndaj raporteve se Rusia mund të rishikojë kufijtë e ujërave të saj territorialë në rajon. Kryeministri suedez Ulf Kristerson tha se Rusia kishte nënshkruar një konventë të Kombeve të Bashkuara që rregullon se si mund të bëhen ndryshime të tilla.

“Edhe ne dhe Finlanda supozojmë se Rusia, e cila është nënshkruese e asaj konvente, e përmbush atë përgjegjësi, tha ai.

Nëse rusët kundërshtojnë kufijtë, atëherë Rusia po shkel konventën e OKB-së, atëherë e gjithë bota do të jetë kundër saj, tha Ministrja e Jashtme finlandeze, Elina Valtonen. Megjithatë, ajo tha se ndoshta ishte një akt rutinë nga Rusia, jo një provokim.

Presidenti i Finlandës, Alexander Stubb, i shkroi X se Rusia nuk kishte qenë në kontakt me Finlandën për këtë çështje. “Finlanda po sillet si gjithmonë: e qetë dhe e bazuar në fakte”, shkroi ai.

Dhe ministri i Jashtëm lituanez Gabrielius Landsbergis i shkroi X se Rusia "po përpiqet të përhapë frikë, pasiguri dhe dyshim për qëllimet e saj në Detin Baltik". Ekziston një shqetësim i madh në Lituani për përparimet e fundit të trupave ruse në Ukrainën verilindore. “Baltic News Service” bën të ditur se Lituania ka thirrur përfaqësuesit e Rusisë për një shpjegim të detajuar.

Interfax më vonë gjatë ditës citoi një burim të paidentifikuar ushtarak-diplomatik të thoshte se Moska nuk kishte ndërmend të rishikonte kufirin ose gjerësinë e ujërave të saj territoriale.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se nuk kishte "asgjë politike" në propozimin e Ministrisë së Mbrojtjes.

– E shihni se si tensionet dhe niveli i konfrontimit po përshkallëzohen, veçanërisht në rajonin e Balltikut. Kjo kërkon hapa të duhur nga autoritetet tona kompetente për të garantuar sigurinë tonë, tha Peskov.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës