Rusia ka vendosur avionë luftarakë me raketa hipersonike në Kaliningrad

Foto e Kaliningradit EPA-EFE / Adam Warøawa POLONIA JASHTË

Rusia ka vendosur tre avionë luftarakë të armatosur me raketa hipersonike në enklavën ruse të Kaliningradit, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

Në njoftim thuhet se tre avionë MiG-31 me raketa hipersonike Kinzhal janë vendosur në rajonin e Kaliningradit, si pjesë e masave të parandalimit strategjik.

Kaliningrad është një port, qytet dhe qendër administrative e Oblastit të Kaliningradit; një enklavë e Rusisë e vendosur midis Lituanisë dhe Polonisë.

Raketat Kinzhal, që do të thotë kamë në rusisht, janë të padukshme për mbrojtjen kundërajrore dhe antiraketë të armikut. Moska pretendon se këto raketa fluturojnë me shpejtësi jashtëzakonisht të lartë, deri në 10 Mach ose 12.000 kilometra në orë dhe se kombinuar me manovrimin, ato janë jashtëzakonisht të vështira ose të pamundura për t'u kapur.

Video e ditës