Rusia ka konfirmuar se IS ka koordinuar sulmin në sallën e koncerteve në Moskë

Sulm terrorist pranë Moskës/EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Rusia ka thënë për herë të parë se IS koordinoi sulmin e marsit në një sallë koncertesh në Moskë, sulmi terrorist më vdekjeprurës i vendit në dy dekada.

"Gjatë hetimit...u konstatua se përgatitja, financimi, sulmi dhe tërheqja e terroristëve ishin koordinuar në internet nga anëtarët e IS-Khorasan, një degë aktive e IS në Afganistan dhe Pakistan," tha Alexander Bortnikov, kreu. të FSB-së.

IS ka marrë vazhdimisht përgjegjësinë për sulmin e 22 marsit që vrau më shumë se 140 njerëz, por Moska është përpjekur vazhdimisht të lidhë Ukrainën dhe Perëndimin me sulmin.

Megjithatë, Bortnikov nuk e hodhi poshtë këndin ukrainas në deklaratat e tij, duke thënë se “pas sulmit, terroristët morën udhëzime të qarta për të lëvizur drejt kufirit ukrainas, ku ishte përgatitur një “dritare” për ta në anën tjetër.

Ukraina e ka mohuar vazhdimisht përfshirjen.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës