Rusia ka nisur stërvitjet për përdorimin e armëve bërthamore taktike pranë Ukrainës

Ushtria ruse tha sot se ka filluar stërvitjet pranë Ukrainës për përdorimin e armëve bërthamore taktike, të cilat u urdhëruan nga presidenti Vladimir Putin në fillim të majit, duke theksuar se ishte një përgjigje ndaj "kërcënimeve" perëndimore.

“Faza e parë e stërvitjeve për përgatitjen dhe përdorimin e armëve bërthamore jostrategjike ka filluar”, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

Siç u tha, manovrat po zhvillohen në Qarkun Ushtarak Jugor, i cili ndodhet afër Ukrainës dhe që përfshin zonat ukrainase të aneksuara nga Moska.

Në këtë fazë, ushtarët rusë praktikojnë ngarkimin e "municioneve speciale" në bateritë e raketave Iskander, si dhe lëvizjen e tyre "të fshehtë" në zonat e qitjes.

Stërvitjet përfshijnë raketa aviacioni dhe hipersonike Dagger, tha në një deklaratë Ministria Ruse e Mbrojtjes, transmeton Izvestia.

"Stërvitjet në vazhdim kanë për qëllim ruajtjen e gatishmërisë së personelit dhe pajisjeve dhe përdorimin e armëve bërthamore jostrategjike për t'iu përgjigjur dhe garantuar integritetin territorial dhe sovranitetin e shtetit rus... në përgjigje të kërcënimeve nga disa zyrtarë perëndimorë," thuhet në deklaratë.

Në fillim të majit, Putin urdhëroi stërvitje bërthamore, për të cilat Kremlini thotë se janë një përgjigje ndaj kërcënimeve nga Perëndimi dhe, në veçanti, ndaj mundësisë që Presidenti francez Emmanuel Macron ka përmendur për dërgimin e trupave në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës