Rusia tërhoqi nga Deti i Zi një anije ulëse që Ukraina e goditi me raketë, nuk dihet nëse është "Orsk" apo "Saratov"

Foto: MIA

Rusia njoftoi se kishte gjetur të madhin mjeti për ulje sulmi, e cila ekuipazhi i saj u fundos vetë pasi u dëmtua nga një raketë ukrainase në portin e Berdyansk më 24 mars.

Vladimir Rogov, një zyrtar i emëruar nga Rusia si përgjegjës në Ukrainën jugore, shkroi në kanalin Telegram se më pas raketat balistike "Tochka-U" goditën portin nën kontrollin rus.

- Ekuipazhi e fundosi anijen për të parandaluar shpërthimin e mundshëm të municionit që ndodhej në të për shkak të zjarrit, tha Rogov.

Edhe atëherë, Ukraina raportoi se kishte goditur një anije ulëse sulmuese dhe Rusia e konfirmoi ngjarjen vetëm sot.

Raportet nga Rusia nuk dhanë detaje për dëmtimin e anijes, por zyrtari tha se anija do të çohej në Kerç, në Krime, gadishulli i Detit të Zi i aneksuar nga Rusia në 2014.

Në raportin e ushtrisë ukrainase për sulmin me raketa të 24 marsit, shkruhet se anija quhej “Orsk”, por anija që Rusia tërhoqi është “Saratov”. Anija "Orsk" është gjithashtu një nga gjashtë anijet zbarkuese të Flotës Ruse të Detit të Zi.

Faqja e internetit e marinës kchf.ru konfirmoi se Saratov u dëmtua dhe u fundos në port më 24 mars, por nuk përmendi ndonjë sulm raketor ukrainas.

Anija është “dëmtuar nga zjarri dhe shpërthimet që janë shkaktuar prej tij”, thuhet në faqe, gjë që bie ndesh me versionin e ngjarjeve të dhënë nga Rogov.

"Borka e anijes u dëmtua dhe anija u mbyt në ankorim", thuhet në faqen e internetit të marinës.

Anija 56-vjeçare "Saratov" u bë pjesë e Marinës Sovjetike në vitin 1964. Ai mund të mbajë deri në 20 tanke ose 45 transportues të blinduar të personelit ose 50 kamionë, si dhe deri në 400 marina. Është 113 metra i gjatë dhe ka një kapacitet ngarkese deri në 1.500 ton.

Video e ditës