Rusia publikoi biseda mes oficerëve gjermanë për dërgimin e raketave në Ukrainë

Demonstruesit në Berlin kërkojnë që Gjermania të furnizojë me raketa Ukrainës - Foto EPA, Clemens Bilan

Gjermania po heton se si bisedat top-sekret midis oficerëve të lartë në lidhje me dërgimin e raketave me rreze të gjatë në Ukrainë dhe objektivave të mundshëm u zbuluan në Rusi.

Margareta Simonyan, redaktore e televizionit shtetëror Russia Today, publikoi një video 38-minutëshe të një video-konference të oficerëve që diskutonin se cilat objektiva mund të synonte Ukraina nëse Berlini e furnizonte atë me raketa Taurus. Kremlini i paraqiti pamjet si provë se Gjermania është një "armik i betuar" që planifikon sulme ndaj Rusisë.

Kancelari Olaf Scholz e quajti rrjedhjen "një çështje shumë serioze".

- Po e shqyrtojmë me shumë kujdes, shumë intensivisht dhe shumë shpejt - tha Scholz.

Revista “Spiegel” sqaron se videokonferenca nuk është mbajtur përmes kanalit të mbrojtur ushtarak, por përmes platformës “webex”. Një burim në Ministrinë gjermane të Mbrojtjes i tha AFP se biseda ishte përgjuar.

Moska, nga ana tjetër, i kërkoi Berlinit që urgjentisht të japë një shpjegim për dërgimin e planifikuar të raketave në Ukrainë.

- Përpjekjet për të shmangur një përgjigje në këtë pyetje do të konsiderohen si pranim i fajit - tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Maria Zakharova.

Ish-presidenti Dmitry Medvedev, i cili tani është nënkryetar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë, vuri në dukje se "Gjermania po kërcënon përsëri Rusinë".

- Rivalët tanë të vjetër, gjermanët, po kthehen sërish në armiqtë tanë të betuar - vuri në dukje Medvedev.

Shefi i diplomacisë, Sergej Lavrov, vlerësoi se bisedat e publikuara janë dëshmi e "planeve dinake të forcave të armatosura gjermane, të cilat tradhtuan veten".

Konservatori i opozitës gjermane Roderich Kiesewetter vlerësoi se mediat ruse mund të publikojnë më shumë regjistrime të rrjedhura nga Berlini ose të marra nga përgjimet.

- Sigurisht që janë përgjuar edhe biseda të tjera, të cilat mund të publikohen më vonë, kur Rusia të gjykojë se janë në favor të saj. Mund të konkludohet se Rusia po e publikon qëllimisht videon tani me një qëllim specifik, për të penguar Gjermaninë që të dërgojë raketa Taurus në Ukrainë - vlerësoi Kieseweter.

Në regjistrim dëgjohen oficerët gjermanë duke vënë në dukje objektivat që Ukraina mund të godiste me "Taurus", një sistem me një rreze rakete maksimale prej 500 kilometrash.

Ata përmendën ngushticën e Kerçit, urën që lidh Rusinë nga toka me gadishullin e Krimesë, e cila u aneksua nga Ukraina në vitin 2014 dhe tani shërben si bazë për pushtimin ushtarak.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës