Rusia njoftoi se çfarë duhet të pajtohet Ukraina për t'i dhënë fund luftës

Dmitri Peskov
Dmitry Peskov / EPA-EFE / SERGEY GUNEEV / SPUTNIK / PISHINË E KREMLINIT KREDI E DETYRUAR

Moska ka akuzuar vendet perëndimore për bllokimin e bisedimeve të paqes me Ukrainën dhe duke e zgjatur kështu luftën.

“Në këtë pikë, vendet perëndimore kanë vendosur të gjitha bastet e tyre për vazhdimin e luftës”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov për televizionin shtetëror.

Nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara, Perëndimi nuk e ka lejuar Ukrainën të "mendojë për paqen, ose të flasë për të, ose të flasë për të", tha Peskov, duke iu referuar deklaratave të politikanëve perëndimorë që thanë se nuk donin ta detyronin atë. Ukraina për të negociuar.

Sidoqoftë, do të vijë momenti për negociata, tha Peskov. Megjithatë, për të arritur paqen, Ukraina do të duhet të pranojë kërkesat ruse, duke përfshirë njohjen e gadishullit të Krimesë në Detin e Zi si territor rus dhe dhënien e provincave Donetsk dhe Luhansk, shtoi ai.

Video e ditës