Rusia po lufton pa sukses kundër inflacionit

Lufta kundër inflacionit në Rusi nuk ka sjellë ende rezultate të mëdha. Banka qendrore ruse rriti normën bazë të interesit me dy pikë përqindjeje në 15 përqind në tetor, rritja e katërt në muajt e fundit, raportoi SEE.biz.eu.

Sipas parashikimeve të bankës qendrore, inflacioni do të jetë 7,5 për qind dhe nuk përjashtohet që banka të rrisë sërish normën bazë të interesit deri në fund të vitit. Banka qendrore ruse pranon se ende nuk kanë arritur të zbusin inflacionin, çmimet e ushqimeve janë dukshëm më të larta në krahasim me vitin e kaluar, gjë që theksohet edhe nga konsumatorët. Nëse më parë mund të blini ushqim për tre ose katër ditë për një mijë rubla, tani një mijë rubla, që është rreth 11 euro, nuk do të thotë asgjë. Me këto para mund të blesh qumësht, kos, bukë dhe asgjë tjetër, tha nëna e dy fëmijëve Darya. Dy javë më parë Duma miratoi buxhetin për vitin e ardhshëm, i cili arrin në 375 miliardë euro.

Pothuajse një e treta e buxhetit është dedikuar për ushtrinë, krahasuar me këtë vit shpenzimet ushtarake ruse do të rriten me 68 për qind vitin e ardhshëm. “Problemi i inflacionit nuk mund të zgjidhet në terma ushtarakë, kur shuma të pakufizuara parash ndahen për kompleksin ushtarako-industrial”, tha ekonomisti Maxime Blunt. Sipas parashikimeve të bankës qendrore, inflacioni në fund të vitit do të jetë 7,5 për qind, ndërsa vitin e ardhshëm do të ulet në katër për qind.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË