Rusia nuk po dorëzohet nga termocentrali bërthamor i Zaporozhye

Zaporozhye / Foto Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Termocentrali bërthamor i Zaporozhye mbetet nën kontrollin rus, tha administrata e emëruar nga Rusia e qytetit të pushtuar Enerhodar, pasi një zyrtar i lartë ukrainas sugjeroi se forcat ruse po përgatiteshin të largoheshin.

“Mediat po përhapin në mënyrë aktive informacione të rreme se Rusia gjoja po planifikon të tërhiqet nga Enerhodar dhe të braktisë termocentralin bërthamor”, thanë rusët.

Kreu i kompanisë shtetërore të energjisë bërthamore të Ukrainës tha se kishte shenja që forcat ruse mund të përgatiten të braktisin termocentralin masiv bërthamor të Zaporozhye, të cilin e kapën në mars menjëherë pas pushtimit.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se forcat ukrainase shkatërruan gjashtë njësi të pajisjeve ushtarake ruse në fund të javës së kaluar dhe se rreth tridhjetë ushtarë rusë u plagosën në luftimet pranë Enerhodar.

Shumë punonjës të centralit bërthamor jetojnë në qytetin e afërt Enerhodar, i cili ka qenë nën pushtimin rus që në ditët e para të pushtimit. Në shtator, presidenti rus Vladimir Putin filloi aneksimin e rajoneve ukrainase të Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia, ku forcat e tij pretendojnë kontroll të pjesshëm, një veprim që Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë e denoncuan si të paligjshëm.

Video e ditës