Rusia shpall mobilizim të ri, por premton se rekrutët e rinj nuk do të luftojnë në Ukrainë

Arsenali rus në shfaqje në Ditën e Fitores në Moskë / Foto: EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

Rusia fillon një valë tjetër rekrutimi nga 1 tetori, por Ushtria siguron ushtarët e ardhshëm se nuk do të luftojnë në Ukrainë, raportoi DPA.

Ushtarët do të thirren për 12 muaj trajnim bazë ushtarak, por nuk do të vendosen në një zonë lufte, tha kundëradmirali Vladimir Zimlyanski, i cili është përgjegjës për rekrutimin.

- Ka mjaft vullnetarë që "kryejnë detyrat e duhura" në Ukrainë, vuri në dukje ai.

Në Rusi, ka dy valë rekrutimi në vit. Sipas njoftimit të Shtabit të Përgjithshëm, burrat duhet të kthehen në shtëpi pas kryerjes së shërbimit ushtarak. Megjithatë, ata gjithashtu mund të angazhohen për të luftuar operacionet në Ukrainë në bazë kontraktuale.

Zimlyanski nuk dha numra specifikë se sa rekrutë do të thirren këtë herë gjatë rekrutimit të vjeshtës. Në mënyrë tipike, rreth 120 rekrutë kryejnë shërbimin e tyre ushtarak. Në pranverë u ftuan 147 mijë njerëz, tha Zimlyanski.

Sipas të dhënave zyrtare ruse, rreth 300 vullnetarë janë regjistruar për shërbimin ushtarak gjatë muajve të fundit. Gjithashtu, gjatë mobilizimit të pjesshëm vitin e kaluar janë thirrur 300 mijë rezervistë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës