Rusia ka thënë se do t'i përgjigjet një rritjeje të trupave amerikane në Evropë

Foto: EPA-EFE / MAXIM SHIPENKOV

Autoritetet ruse kërcënuan sot se do t'i përgjigjen me masa rritjes së paralajmëruar të numrit të trupave amerikane në Evropë.

"Ajo që po ndodh tani (akumulimi i forcave të NATO-s në Evropën Lindore) do të nxisë gjithmonë masa kompensuese nga ana jonë," tha zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov.

“Ne nuk do të mbyllim sytë ndaj kësaj lëvizjeje”. Ne kemi mundësitë dhe burimet për ta bërë këtë. "Siguria do të jetë 100 për qind e garantuar," tha Ryabkov.

Vitin e kaluar, Moska i ofroi Uashingtonit bisedime mbi garancitë e ndërsjella të sigurisë për të shmangur një skenar përshkallëzimi, tha Ryabkov.

Më herët gjatë ditës, presidenti amerikan Joe Biden tha në një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg se Shtetet e Bashkuara donin të zgjeronin më tej praninë e tyre ushtarake në Evropë si rezultat i luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Video e ditës