Rusia ka akuzuar Sllovakinë për dërgimin e avionëve luftarakë sovjetikë MiG-29 në Ukrainë

Flamuri sllovak/ Foto: Aleksey Butenkov / Alamy / Alamy / Profimedia

Federata Ruse ka akuzuar Sllovakinë për shkelje të marrëveshjes duke dërguar avionë luftarakë MiG-29 të prodhimit sovjetik në Ukrainë.

Sipas marrëveshjes së nënshkruar në 1997, Sllovakia nuk lejohej të dërgonte avionë në një vend tjetër pa pëlqimin e Rusisë, tha Shërbimi Federal për Bashkëpunimin Ushtarak-Teknik në Moskë.

Zyrtarët rusë thanë se ishte një akt armiqësor dhe se Bratislava shkeli detyrimet e saj ndërkombëtare sipas traktatit, të cilat u postuan në faqen e internetit të Ministrisë së Jashtme ruse.

Lidershipi sllovak, i cili po përballet edhe me kritika nga opozita për dërgimin e avionëve, ende nuk ka reaguar publikisht ndaj akuzave të Moskës, të cilat më herët ishin paraqitur nga ambasada ruse në vend.

“Sllovakia ka dërguar katër avionë në Ukrainë dhe do të dërgojë nëntë të tjerë gjatë javëve të ardhshme”, tha Ministria e Mbrojtjes për agjencinë gjermane të lajmeve DPA.

Tre nga gjithsej 13 avionë janë jashtë shërbimit dhe do të përdoren për pjesë këmbimi.

Shumica e MiG-ve u dërguan nga Bashkimi Sovjetik në Çekosllovaki në fund të viteve 1980. Pas rënies së shtetit, Republika Çeke dhe Sllovakia ndanë avionët mes tyre, me Sllovakinë që mori shembuj shtesë nga Rusia në vitet 1990.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës