Rusia sulmoi një bazë ajrore ukrainase me një lloj të ri rakete lundrimi

Rusia ka filluar të përdorë raketat e saj të fundit të lundrimit me rreze të gjatë Kh-101 të pajisura me koka luftarake grumbulluese për të sulmuar aeroportet e largëta të armikut, duke synuar të shkatërrojë avionët e zbuluar dhe mjetet mbështetëse.

Sulmi i fundit kishte për qëllim një bazë ajrore në rajonin e Kievit.

Lloji i ri i raketave, të afta për të udhëtuar mijëra kilometra, përbëjnë një sfidë serioze për forcat e armatosura të Ukrainës dhe një kërcënim për civilët.

Këto raketa mbajnë nën-municione në formën e topave metalikë ose cilindrave të cunguar, me diametër rreth 10 cm, të dizajnuara për të dëmtuar automjetet e lehta dhe personelin në zona të hapura.

Natyra pa dallim e këtij municioni thërrmues rrezikon si ushtrinë ashtu edhe popullatën civile.

Më 12 qershor, Policia Kombëtare e Ukrainës paralajmëroi banorët e rajonit të Kievit për rrezikun e këtyre nën-municioneve të shpërndara nga raketa interceptuese.

Përdorimi i parë i regjistruar i një Kh-101 me një kokë lufte grumbullimi ishte natën e 7 qershorit, duke synuar një aeroport ushtarak pranë Starokostiantiv.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës