Rusia sulmoi Ukrainën me drone iraniane, sistemi ukrainas kundërajror shkatërroi 10

Foto: Profimedia

Rusia lëshoi ​​12 dronë dhe një raketë lundrimi në Ukrainë gjatë natës, dhe sistemi ukrainas i mbrojtjes ajrore shkatërroi 10 prej dronëve përpara se të godasin objektivin, tha Forcat Ajrore të Ukrainës.

Raketa e lundrimit nuk u shkatërrua, por humbi objektivin e saj, thanë zyrtarët e Forcave Ajrore pa dhënë detaje të mëtejshme. Nuk u tha se çfarë ndodhi me dy dronët e tjerë që nuk u shkatërruan.

Agjencitë thanë se raporti nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur.

Dronët Shahid të prodhuar nga Irani kishin për qëllim veriperëndimin e Ukrainës, tha forcat ajrore. Shumica e tyre u shkatërruan në rrethin Mykolaiv në jug të Ukrainës. Nuk pati raportime për dëme nga rënia e mbeturinave apo dronëve që nuk u shkatërruan.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës