Rusia humbi helikopterin Ka-29 nga zjarri miqësor

Një helikopter luftarak detar rus Ka-29 u rrëzua mbi Krimenë e pushtuar, duke vrarë katër anëtarë të ekuipazhit.

Propagandistët rusë pretendojnë se helikopteri i tyre u rrëzua për shkak të një sulmi të madh ukrainas ndaj forcave ruse. Sipas tyre, Ukraina ka filluar të aplikojë një strategji të re – sulme të njëkohshme me ndihmën e dronëve.

“Ata përdorën një taktikë të re. Sulmet e njëkohshme. Për të zmbrapsur sulmin me dron, avionët duhet të lëshohen dhe për t'iu kundërvënë aeroplanit, objektivat ajrore duhet të shkatërrohen. Por këto veprime nuk funksionojnë mirë së bashku për ne”, thanë burimet ruse.

Rusët zbuluan se helikopteri Ka-29 u rrëzua gabimisht nga sistemi i tyre i mbrojtjes ajrore Pantsir-S1. Ky incident miqësor nxjerr në pah sfidat dhe konfuzionin me të cilin përballen gjatë angazhimeve komplekse dhe të shumëanshme.

Ka-29, i njohur me emërtimin e NATO-s "Helix-B", është një helikopter transporti sulmues që ka qenë në shërbim që nga vitet 1980. I projektuar si për transportin e trupave ashtu edhe për luftimin, ai mund të strehojë dy pilotë dhe 16 ushtarë.

Helikopteri është i pajisur me katër pika për të mbajtur raketa, topa, bomba dhe raketa antitank.

U prodhuan mbi 60 njësi.

Forcat ruse po mbështeten gjithnjë e më shumë në Ka-29 për të kapur dronët kamikaze, të cilët përbëjnë një kërcënim në rritje për anijet e tyre luftarake.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës