Rusia ka lëshuar një urdhër arresti për tre policë të Kosovës, duke kërkuar arrestimin e tyre

Foto: Kosova Online

Portali në gjuhën shqipe të Kosovës “Koha” (koha.net) ka njoftuar sot se Rusia ka lëshuar një urdhër arresti për tre pjesëtarë të policisë së Kosovës, për të cilët ka kërkuar që të futen në sistemin e kërkimit të organizatës ndërkombëtare policore Interpol, korrespondenti. njoftoi MPB nga Prishtina.

Duke cituar burimet e veta të paidentifikuara, Koha pretendon se Rusia po kërkon arrestimin e tre oficerëve në lidhje me një rast të vitit 2019 në veri të Kosovës në të cilin u arrestua një shtetas rus, për të cilin autoritetet në Prishtinë thanë se ishte një spiun i Moskës që ishte infiltruar në mision. OSBE në vend.

Portali, i cili është pjesë e grupit mediatik “Koha”, përmend se Rusia ka lëshuar urdhër për më shumë se 100 mijë persona në mbarë botën, ndërsa lista është rritur veçanërisht pas pushtimit të Ukrainës dy vjet më parë.

Në mesin e të kërkuarve nga Moska është një kryeministër, estonezja Kaia Kalas, e cila së fundmi ishte në listën e personave të kërkuar nga Interpoli për t'u arrestuar dhe dorëzuar në Rusi për gjykim atje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës