Rusia u përjashtua nga udhëheqja e Organizatës Ndërkombëtare Detare

Kontejnerët nga trafiku detar i mallrave/Foto: Luis ROBAYO / AFP / Profimedia

Pasi humbi vendin e saj në Këshillin Ekzekutiv të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW), Rusia dështoi të sigurojë rizgjedhjen në këshillin ekzekutiv të agjencisë së OKB-së - Organizatës Ndërkombëtare Detare (IMO).

IMO me bazë në Londër është përgjegjëse për rregullimin e sigurisë së transportit ndërkombëtar, parandalimin e ndotjes dhe menaxhimin e çështjeve të tjera. Ai bashkon 175 shtete anëtare. Rusia, një anëtare e gjatë e Këshillit të IMO-së, u përjashtua nga organi ekzekutiv pas një votimi të fshehtë për të zgjedhur 40 anëtarë mbikëqyrës.

Rezultati i votimit ishte rezultat i një "fushate të furishme dhe të politizuar" të iniciuar nga Perëndimi Kolektive, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë.

“Që nga fillimi i ciklit zgjedhor, vendet perëndimore dhe të mbrojturit e tyre nga Kievi i kanë vënë vetes një qëllim të vetëm – të parandalojnë me çdo kusht rizgjedhjen e vendit tonë në Këshill”, tha Moska zyrtare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës