Rusia do të ndajë 68 për qind më shumë fonde për ushtrinë vitin e ardhshëm

Parada e Ushtrisë së Bjellorusisë në Minsk, 2020 / Foto: EPA-EFE / TATYANA ZENKOVICH

 Rusia planifikon vitin e ardhshëm të rrisë fondet për ushtrinë me 68 për qind krahasuar me një vit më parë dhe ato do të arrijnë në 10.800 miliardë rubla (106 miliardë euro), sipas një dokumenti të publikuar sot nga Ministria e Financave.

Kështu, buxheti i mbrojtjes do të përfaqësojë afërsisht 30 për qind të shpenzimeve të nivelit federal në vitin 2024 dhe gjashtë për qind të PBB-së, për herë të parë në historinë moderne të Rusisë.

Rritja e shpenzimeve ushtarake është tregues i vendosmërisë së Moskës për të vazhduar ndërhyrjen e saj ushtarake në Ukrainë.

Propozim - Ligji për buxhetin për 2024-2026 duhet të jetë nesër në Duma, Dhoma e Ulët e Parlamentit rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës