Rusia dhe Amerika dënuan sulmin terrorist në Jerusalem në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit

Foto: Twitter

Shtetet e Bashkuara dënojnë sulmin terrorist në një sinagogë në Izrael, tha zëvendës zëdhënësi i Departamentit të Shtetit. Vedant Patel. Ai shtoi se zyrtarë të lartë amerikanë janë në kontakt me homologët e tyre izraelitë dhe se nuk pret ndonjë ndryshim në vizitën e planifikuar të Anthony Blinken në Izrael javën e ardhshme.

Në të njëjtën kohë, Zëvendëskryetari i Këshillit të Federatës Ruse (Dhoma e Lartë e Parlamentit), Konstantin Kosachev, shprehu mbështetjen e vendit të tij për popullin izraelit dhe e quajti sulmin e sotëm "veçanërisht cinik dhe të papranueshëm në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit", raportoi TASS.

Qendra e shtypit e policisë izraelite njoftoi në Twitter se mbrëmjen e sotme është hapur zjarr në një sinagogë në Jerusalemin Lindor, ku sipas informacioneve fillestare mbetën të vrarë tetë persona dhe 10 të tjerë të plagosur. Sulmi po trajtohet si akt terrorist.

Sulmuesi eliminohet. Ai ishte një anëtar aktiv i grupit radikal "Brigadat e Martirëve të Al-Aksa", raportoi TASS, duke iu referuar gazetës izraelite "Yediot Ahronot".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës