Rusia po përdor avionin e fundit Su-57 për të sulmuar objektivat në Ukrainë!?

Forcat Ajrore Ruse në operacionet e fundit luftarake në frontin në Ukrainë kanë vënë në veprim avionët e tyre të fundit luftarakë Su-57 që synojnë pozicionet e ushtrisë ukrainase.

Su-57 Felon, i zhvilluar nga Sukhoi, është një avion luftarak rus i gjeneratës së pestë, i krijuar për një sërë aftësish luftarake kundër objektivave tokësore, ajrore dhe detare. Fluturimi i tij i parë u zhvillua në janar 2010, me një test të mëpasshëm luftarak në Siri në 2018.

Më 18 shkurt, i shoqëruar nga dy avionë Su-35, Su-57 kreu një sulm me raketa dhe sipas informacioneve të forcave ruse, avioni ishte i armatosur me një raketë të avancuar lundrimi "x-69", e projektuar posaçërisht për platformën e këtij avioni.

Duke operuar nga territori i pushtuar i rajonit të Luganskut, Su-57 hyri në hapësirën ajrore të Ukrainës nën përcjellje, e ndjekur nga lëshimi i raketës.

Megjithatë, raportet thonë se për shkak të një mosfunksionimi në sistem, raketa humbi objektivin dhe ra në një fushë.

Gjithashtu, në informacionet e mediave ruse thuhet se rusët përdorën Su-57 më të fundit në sulmin me raketa në Ukrainë për të realizuar një film propagandistik ushtarak.

Ky film pritet të shfaqet si dëshmi e zhvillimit “të suksesshëm” të industrisë ruse të mbrojtjes para zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Rusi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës