Rusia nis manovrat ushtarake në Oqeanin Paqësor

Foto: MIA

Rusia ka filluar manovrat detare në Oqeanin Paqësor, duke përfshirë stërvitjet e luftës kundër nëndetëseve dhe sulmeve kundërajrore, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

Në stërvitje marrin pjesë rreth 40 anije dhe rreth 20 helikopterë dhe aeroplanë. Manovrat "do të vazhdojnë deri më 28 qershor në ujërat e Oqeanit Paqësor, Detit të Japonisë dhe Detit të Okhotsk", tha ministria në një deklaratë.

Në faza të ndryshme, marinarët do të kryejnë sulme me raketa ndaj grupeve të anijeve të një armiku konvencional, si dhe do të zmbrapsin sulme me dronë dhe anije pa pilot, thekson Ministria.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës