Rusia heq kokat bërthamore nga raketat dhe synon Ukrainën?

Sulm me raketa / Foto: EPA-EFE

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka thënë se imazhet e marra nga burime të hapura tregojnë mbetjet e një rakete lundrimi të lëshuar nga ajri në Ukrainë, e cila duket të jetë një raketë e viteve 1980 që ishte e armatosur me një kokë bërthamore. Ministria shtoi se koka është zëvendësuar ndoshta me çakëll.

Raketat 300 s EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Një raketë e tillë do të shkaktonte dëme nga energjia kinetike e raketës dhe karburanti i pashpenzuar, por ende nuk ka gjasa të arrijë efekte të besueshme kundër objektivave të synuara, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes në buletinin e saj të përditshëm të inteligjencës të postuar në Twitter.

“Çfarëdo që të jetë qëllimi i Rusisë, ky improvizim nxjerr në pah nivelin e varfërimit të rezervave të raketave me rreze të gjatë veprimi të Rusisë”, tha inteligjenca britanike.

Video e ditës