Rusia po rindërton objektet e rafinimit të naftës të goditura nga dronët ukrainas

REUTERS/Vasily Fedosenko/Të drejtat e licencimit të blerjes së fotografisë së skedarit

Rusia ka riparuar shpejt disa nga rafineritë kryesore të naftës të goditura nga sulmet me dron ukrainas, të cilat ulën kapacitetin e prodhimit me rreth 14% në fund të marsit, treguan llogaritjet e Reuters.

Ukraina ka shtuar sulmet me dronë në infrastrukturën energjetike ruse që nga fillimi i vitit, duke goditur disa rafineri të mëdha të naftës në eksportuesin e dytë më të madh të naftës në botë, duke rritur çmimet e naftës së papërpunuar.

Rusia thotë se sulmet me dronë janë të barabarta me terrorizëm. Ukraina thotë se sulmet e saj me dron ndaj Rusisë janë të justifikuara pasi ajo lufton për mbijetesë pasi Rusia kreu sulme "masive hakmarrëse" në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Nuk ka pasur raporte të reja për sulme të suksesshme ndaj rafinerive kryesore ruse që nga goditja e uzinës Taneko më 2 prill.

Rusia po riparon me shpejtësi rafineritë e saj, pavarësisht vështirësive në marrjen e teknologjisë perëndimore për shkak të sanksioneve.

Kjo përfshin fabrikën Ryazan në pronësi të Rosneft, e cila ka vënë në punë njësitë kryesore të përpunimit të naftës, si dhe rafinerinë Kuybyshev, e cila riparon njësitë e Syzran.

Kapaciteti total i rafinimit primar të naftës ruse ka rënë në 90.500 tonë metrikë në ditë, ose 660.000 fuçi, sipas llogaritjeve të Reuters.

Megjithatë, në përgjithësi, kapaciteti akumulativ i përpunimit primar i naftës i Rusisë, i dëmtuar nga ndërprerjet dhe mirëmbajtja e ndryshme, pritet të jetë 4,4 milionë tonë në prill, nga 4,1 milionë tonë në mars.

Pushimi i sulmeve vjen pas kritikave nga Shtetet e Bashkuara, konsumatori më i madh i energjisë në botë, ku çmimet e larta të karburantit janë në rendin e ditës përpara zgjedhjeve presidenciale të 5 nëntorit.

Duke iu përgjigjur senatorit republikan amerikan Tom Cotton se pse administrata Joe Biden po i dekurajon ukrainasit që të sulmojnë "aftësitë luftarake" të Rusisë, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin i tha Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit javën e kaluar se sulmet mund të dëmtojnë tregjet globale të energjisë.

"Sigurisht, ato sulme mund të rezultojnë të kundërta për sa i përket situatës globale të energjisë, dhe ... por sinqerisht, unë mendoj se Ukrainës i shërbehet më mirë nëse shkojmë pas objektivave taktike dhe operacionale që mund të ndikojnë drejtpërdrejt në luftën e vazhdueshme," vuri në dukje Cotton.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës