Rusia planifikon të prodhojë 50 raketa të reja balistike ndërkontinentale Sarmat deri në vjeshtë

Mars
Dmitry Rogozin, Foto: EPA-EFE / MAXIM SHIPENKOV

Rusia planifikon të prodhojë dhe vendosë rreth 50 raketa të reja balistike ndërkontinentale Sarmat të afta për sulme bërthamore deri në fund të vjeshtës, tha Dmitry Rogozin, drejtor i përgjithshëm i agjencisë hapësinore ruse Roscosmos.

Raketat do të prodhohen në objektet e prodhimit në qytetin siberian të Krasnoyarsk, tha ai për agjencinë e lajmeve Interfax mbrëmë.

Rusia nisi testin e parë të raketës Sarmat të gjeneratës së ardhshme në prill. "Sarmat" ka një rreze veprimi prej 18 mijë kilometrash dhe mund të pajiset me koka bërthamore. Ai lejon Rusinë të godasë objektivat në mbarë botën duke lëshuar raketa përmes Poleve të Veriut ose Jugut.

Sistemet e para Sarmat do të vendosen në Territorin Krasnoyarsk.

Presidenti Vladimir Putin përdori lëshimin e raketës Sarmat në prill për të kërcënuar Perëndimin në kontekstin e luftës në Ukrainë.

Raketa është e aftë të kapërcejë të gjitha llojet e mbrojtjes dhe t'i bëjë vendet të "mendojnë më mirë" përpara se të kërcënojnë Rusinë, tha Putin në atë kohë.

Video e ditës