Rusia kërkon të kthehet në Këshillin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut

Kombet e Bashkuara
Kombet e Bashkuara / Foto: EPA-EFE / JASON SZENES

Rusia dëshiron të kthehet në Këshillin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, pasi u përjashtua prillin e kaluar për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Moska është e listuar në faqen e internetit të Kombeve të Bashkuara si kandidate për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të të Drejtave të Njeriut për mandatin 2024-2026, i cili do të mbahet më 10 tetor, raporton Index.

Anëtarësimi është bazuar në shpërndarjen gjeografike, me dy vende vakante në grupin e vendeve të Europës Lindore dhe deri më tani Rusia, Shqipëria dhe Bullgaria kanë shpallur kandidaturën e tyre për atë rajon.

Në një dokument dërguar anëtarëve të OKB-së, të raportuar nga CNN, Rusia tha se e konsideron Këshillin e të Drejtave të Njeriut një organ kyç në sistemin e Kombeve të Bashkuara.

Moska zyrtare thotë se është e rëndësishme të parandalohet tendenca në rritje e kthimit të Këshillit të të Drejtave të Njeriut në një instrument që i shërben vullnetit politik të një grupi vendesh dhe ndëshkon qeveritë jobesnike për politikat e tyre të pavarura të brendshme dhe të jashtme.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara votoi për pezullimin e Rusisë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut në prill 2022.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës