Rumania ka futbollistin më të shpejtë në Kampionatin Evropian 2024

foto: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Zbuluam se cilët janë lojtarët më të shpejtë Kampionati Evropian i Futbollit që aktualisht mbahet në Gjermani.

Siç përcjell Idman.biz, kjo listë Top 10 është publikuar nga shërbimi për shtyp i Federatës Evropiane të Futbollit (UEFA).

Valentin Mikhaila nga radhët e kombëtares rumune është më i shpejti në Gjermani me shpejtësi 35,8 kilometra në orë.

Në pozitën e dytë renditet përfaqësuesi i Zvicrës Dan Ndoye me 35,6 km/h dhe në vendin e tretë është danezi Rasmus Hoylund (35,5 km/h).

Në këtë listë hyn edhe nënshkrimi i ri i Real Madridit, një prej sulmuesve më të mirë të botës, francezi Kylian Mbappe, i cili është në vendin e tetë.

1. Valentin Mihaila (Rumani) – 35,8 km/h;
2. Dan Ndoye (Zvicër) – 35,6 km/h;
3. Rasmus Hoylund (Danimarkë) – 35,5 km/h;
4. Rafael Leao (Portugali) – 35,4 km/h;
5. Jeremy Frimpong (Holandë) – 35,2 km/h;
6. Nuno Mendes (Portugali) – 35,1 km/h;
7. Kieran Tierney (Skoci) – 35 km/h;
8. Kylian Mbappe (Francë) – 35 km/h;
9. Mikhail Mudryk (Ukrainë) – 34,9 km/h;
10. Kyle Walker (Angli) – 34,8 km/h.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës