Rumania paralajmëron për shkelje të hapësirës ajrore pranë kufirit me Ukrainën

Flamuri i Rumanisë / Foto: Profimedia

Rumania, e cila është anëtare e NATO-s, bën të ditur se ekziston mundësia e cenimit të hapësirës së saj ajrore gjatë sulmeve të natës të Rusisë, në infrastrukturën në rajonin e Danubit në Ukrainën fqinje.

Pasi u tërhoq në korrik nga një marrëveshje për eksportet ukrainase të drithërave nëpërmjet Detit të Zi, Rusia ka shtuar sulmet e saj në rrethet Odesa dhe Mykolaiv, ku infrastruktura kryesore e eksportit të grurit ndodhet në Ukrainën jugore.

Ministria rumune e Mbrojtjes tha se gjatë natës një grup dronësh u zbulua duke lëvizur drejt territorit ukrainas pranë kufirit me Rumaninë.

“Sistemi i vëzhgimit të radarit tregoi një ndërhyrje të mundshme të paautorizuar në hapësirën ajrore kombëtare, ku sinjali u zbulua në rrugën që të çon në qytetin e Galac në vetë kufirin”, thuhet në deklaratë.

Deri më tani nuk ka asnjë informacion se ka rënë diçka në territorin e Rumanisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës