Roma ka një ekip titullar, por ka luftuar për të fituar kundër Salernitanës

Roma e filloi sezonin e Serie A me një triumf minimal/foto: EPA-EFE/MASSIMO PICA

Lojtarët e Romës festuan me 0:1 në vizitën e Salernitanës në kuadër të xhiros së parë të Serisë A.
Trajneri i “ujkut romak” Jose Mourinho krijoi një skuadër të fortë që është një nga favoritët kryesorë për titull, por që e pësoi që në raundin e parë.

Lojtarët e tij krijuan raste, Nicolo Zaniolo dhe Paulo Dybala nuk arritën të realizojnë dy herë raste të mëdha dhe Brian Cristante shënoi në minutën e 33-të.

Pas golit të shënuar, Mourinho vendosi të “ngrejë dorën”, reduktoi ofensivën dhe ngadalë u riorientua në mbrojtje dhe duke mbajtur epërsinë.

Falë golit të Nzolës në minutën e 36-të, Spezia mposhti 1:0 Empolin.

Lojtarët e Lazios erdhën me një kthesë në fitoren ndaj Bolonjës dhe tre pikët. Marko Arnautovic hapi rezultatin në minutën e 38-të, por në pjesën e dytë Lazio bëri një kthesë. Fillimisht autogol shënoi De Silvestri në minutën e 68-të dhe 11 minuta më pas golashënuesi më i mirë i “Lazios” Ciro Immobile shënoi për 2:1, rezultat ky i fundit.