Roger Waters iu drejtua gjithashtu Putinit: Dëshironi të shihni fundin e luftës?

vladimir putin
Roger Waters / Vladimir Putin / Foto: EPA-EFE

Pas dy koncerteve të bashkëthemeluesit të Pink Floyd, Roger Waters, u anuluan në Poloni pas një letre të hapur që muzikanti i dërgoi zonjës së parë të Ukrainës, Olena Zelenska, Waters tani ka zbuluar se ai i shkroi një letër edhe presidentit rus Vladimir Putin.

Anulohen koncertet e Roger Waters në Poloni: Arsyeja është qëndrimi im për luftën në Ukrainë

Këshilltari nga Krakovi, Lukasz Vantuch, tha për Associated Press se qyteti i Krakovës, i cili zotëron arenën ku do të mbaheshin koncertet, nuk do të tolerojë që hapësira të përdoret nga një artist që përhap pamje të pakëndshme.

Waters nuk është i mirëpritur në Poloni?

"Ai nuk e kupton të vërtetën." Ai nuk e kupton se çfarë po ndodh në Ukrainë”, tha Vantuch, i cili planifikon të thërrasë një votim për ta shpallur Waters-in persona non grata në vend.

Më pas, Waters postoi një letër të hapur për Wantuch në profilin e tij në Facebook, në të cilën ai sqaroi se ekipi i tij nuk i kishte anuluar koncertet në Poloni, siç u raportua fillimisht, dhe se Wantuch "duket se nuk e di se gjithçka në punën dhe jetën e tij. historia, pas disa kostove personale, është në shërbim të të drejtave të njeriut”.

Vladimir Putin
Vladimir Putin / Foto: EPA-EFE/ALEXEY MAISHEV

Letër Vladimir Putin

Më pas, Waters zbuloi në profilin e tij në Facebook se i kishte shkruar presidentit rus Vladimir Putin, duke shpjeguar se ai "kishte tentuar të përdorte ndikimin e tij të vogël për të nxitur një armëpushim dhe një zgjidhje diplomatike në lidhje me nevojat e sigurisë së Ukrainës dhe Federatës Ruse". .

“Kohët e fundit lexova komente nga njerëz në rrjetet sociale, të cilët më pyetën pse i shkrova zonjës Olena Zelenska dhe jo z. Vladimir Putin? Pyetje shumë e mirë, më vjen mirë që e bëtë, ja ku është. Letra e hapur e Roger Waters drejtuar Vladimir Putinit”, filloi postimin e tij Waters.

“I nderuari President Putin, pasi Federata Ruse pushtoi Ukrainën më 24 shkurt të këtij viti, u përpoqa të përdor ndikimin tim të vogël për të inkurajuar një armëpushim dhe një zgjidhje diplomatike që do të plotësonte nevojat e sigurisë si të Ukrainës ashtu edhe të Federatës Ruse. Prandaj i shkrova dy letra të hapura zonjës Olena Zelenska, gruas së presidentit ukrainas. Këto letra janë lehtësisht të disponueshme në internet”, shkruan Rogers.

“Më kërkojnë të të shkruaj gjithnjë e më shpesh, kështu që ja ku është”. Së pari, do të dëshironit t'i shihnit fund kësaj lufte? Nëse përgjigjeni dhe thoni: "Po, të lutem", kjo do t'i lehtësojë menjëherë gjërat. Nëse dilni dhe thoni: "Federata Ruse nuk ka interesa territoriale përveç sigurisë së popullatës rusishtfolëse të Krimesë, Donetsk dhe Lubansk", kjo do të ndihmonte gjithashtu. E them këtë sepse njoh disa njerëz që mendojnë se ju dëshironi të kapërceni të gjithë Evropën, duke filluar nga Polonia dhe vendet e tjera baltike. Nëse e bëni këtë, e keni gabim dhe mbase ne të gjithë do të ndalojmë së luajturi lojën bërthamore jashtëzakonisht të rrezikshme me të cilën skifterët në të dy anët e Atlantikut janë aq të kënaqur dhe e kanë në majë të gishtave”, shtoi ai.

Roger Waters
Roger Waters / Foto: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

"SHBA dhe NATO sulmojnë vende të tjera sovrane për disa fuçi naftë"

"Po. Problemi është se unë kam fëmijë dhe nipër e mbesa, ashtu si shumica e vëllezërve dhe motrave të mia në mbarë botën, dhe asnjëri prej nesh nuk do të gëzonte një rezultat të tillë. Pra, ju lutem, zoti Putin, më dëgjoni dhe na bindni. Mirë, kthehu te tavolina, nëse lexova saktë fjalimet tuaja të mëparshme, a doni të negocioni një gjendje neutraliteti për fqinjin sovran Ukrainën? Është e saktë? Duke supozuar se një paqe e tillë mund të negociohet, ajo do të duhet të përfshijë një marrëveshje absolutisht të detyrueshme për të mos sulmuar më”, vuri në dukje Waters.

"E di, e di, SHBA dhe NATO sulmojnë vendet e tjera sovrane kur të duan, ose për disa fuçi naftë, por kjo nuk do të thotë se duhet edhe ju, pushtimi juaj në Ukrainë më befasoi plotësisht, ishte një luftë e tmerrshme agresioni, e provokuar ose jo. Kur zonja Zelenska m'u përgjigj përmes Twitter-it, u habita shumë dhe u preka thellësisht, nëse do të përgjigjeshit, do t'ju respektoja shumë për këtë dhe do ta shihja si një hap të nderuar në drejtimin e duhur drejt paqes së qëndrueshme", ka shkruar Roger Waters. Fjala drejtuar Presidentit rus.

 

Video e ditës