Vardari kaloi lehtësisht Butelin dhe iu afrua një hap më afër titullit

RK Vardar 1961 / Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Hendbollistet e Vardarit festuan me 23:33 të larta në xhiron e parafundit të Superligës në hendboll dhe iu afruan vetëm një hap nga fitimi i kurorës së dyfishtë.

Vardari me fitoren në Manastir në derbin e madh ndaj E. Pelisteri e kapërceu rivalin në tabelë dhe fundjavën e kaluar ndaj të njëjtit kundërshtar triumfoi në Kupën e Maqedonisë. Ata do të fitojnë kurorën e dyfishtë nëse në xhiron e fundit mposhtin në shtëpi skuadrën e Tikveshit.

“Kuqezinjtë” ndaj Butelit kishin gjithmonë një avantazh, i cili varionte nga 2-3 gola, por ata shkuan në pushime me 12:16 të sigurta.

Në pjesën e dytë, Vardari kaloi shpejt në epërsi me 17:22, dhe vendasit arritën të arrijnë vetëm minus tre (19:22), pas së cilës “kuqezinjtë” hodhën “shpejtësi” dhe arritën në triumf bindës. nga ora 23:33.

Më efikasi në radhët e Vardarit ishte Timur Dibirov me shtatë gola, ndërsa te Buteli u dallua Mirko Majic me pesë gola.