HC Alkaloid është kampion në ligën e hendbollit për të rinj të Maqedonisë

RK Alkaloid arriti të mposht RK Butelin në finale (23:22) / Foto: macedoniahandball.com.mk

Këtë fundjavë në sallën “Anton Dimitrov” në Butel u luajt turneu final në liga e të rinjve për meshkuj për sezonin 2021/22. Ekipet që morën pjesë në turneun final ishin RK Butel Shkup, RK Prilep, RK E. Pelister 2 dhe RK Alkaloid.

E shtuna ishte një ditë e rezervuar për gjysmëfinalet, ndërsa e diela për ndeshjen për vendin e tretë dhe finalen në ligën e të rinjve për meshkuj.

Ndeshja e parë gjysmëfinale u luajt mes skuadrave RK Alkaloid dhe RK Prilep, në të cilin RK Alkaloid shënoi fitore me rezultat 27:23 dhe u vendos në finale. Dueli i dytë gjysmëfinal ishte ndërmjet RK Butel Shkupit dhe RK E. Pelister 2, dhe më i suksesshëm në këtë duel ishte nikoqiri me rezultat 28:24.

Të dielën u luajt ndeshja për vendin e tretë dhe finalja në ligën e të rinjve për meshkuj. Në ndeshjen për vendin e tretë u ndeshën RK Prilep dhe RK E.. Pelister 2, kurse fitoren në këtë duel e shënoi RK E. Pelister 2 me rezultat 19:25.

Ndeshja finale e ligës së të rinjve për meshkuj filloi në ora 20.00:XNUMX ndërmjet RK Alkaloid dhe RK Butel Shkupi. Një ndeshje mjaft dinamike dhe interesante u zhvillua mes këtyre dy skuadrave, plaku ishte pro RK Alkaloidit dhe kaloi në epërsi me 4:0, hendbollistet e RK Butelit arritën të kthehen me rezultat në lojë dhe të kenë epërsi. nga 8: 9 në 20 minuta. Por, deri në fund të pjesës, hendbollistet e RK Alkaloidit i shfrytëzuan gabimet e kundërshtarëve dhe patën epërsi prej 12:10. Në pjesën e dytë hendbollistet e RK Alkaloidit ruajtën avantazhin dhe festuan me rezultat 23:22.