Rreziku që asteroidët gjigantë të godasin Tokën mund të jetë më i madh nga sa mendonim

Ilustrimi i një asteroidi / Foto: Profimedia

Planeti ynë i fsheh mirë plagët e tij, gjë që është turp sepse dëshmitë e ndikimeve të mëparshme të asteroideve mund të na ndihmojnë të përgatitemi më mirë për ndikimin e ardhshëm katastrofik.

James Garvin, kryeshkencëtari në Qendrën e Fluturimit Hapësinor të NASA-s Goddard, beson se ne kemi keqinterpretuar gjurmët nga disa nga ndikimet më serioze të asteroideve që kanë ndodhur gjatë miliona viteve të fundit.

Nëse parashikimet e Garvinit janë të sakta, shanset që një asteroid gjigant të godasë Tokën mund të jenë më të mëdha se sa sugjerojnë vlerësimet aktuale. Siç tha Garvin në një prezantim në një konferencë të fundit shkencore: "Do të ishte në rangun e fatkeqësive serioze".

Më e famshmja nga të gjitha ndikimet e meteorëve - goditja që vrau dinosaurët dhe grisi një vrimë në koren e asaj që tani është Gadishulli Jukatan rreth 66 milionë vjet më parë - është i dukshëm për shkatërrimin e jetës në Tokë.

Megjithatë, goditjet shumë më të vogla mund të shkaktojnë ende dëme të mëdha dhe potencialisht të çojnë në vite uria. Sipas disa vlerësimeve, asteroidë të gjerë kilometër përplasen në sipërfaqen e Tokës në një stuhi nxehtësie dhe pluhuri çdo 600.000 vjet mesatarisht. Megjithatë, vlerësimet janë po aq të mira sa të dhënat që përdorim për të bërë parashikime.

Fatkeqësisht, të dhënat gjeologjike po bëhen gjithnjë e më të vështira për t'u lexuar, e gjitha kjo falë erërave dinamike të Tokës dhe ndryshimeve tektonike në sipërfaqen e saj. Edhe ngjarjet më të fundit mund të jenë të vështira për t'u interpretuar për shkak të akumulimit të pluhurit dhe organizmave.

Garvin dhe ekipi i tij përdorën një katalog të ri të imazheve satelitore me rezolucion të lartë për të parë më nga afër mbetjet e disa prej kratereve më të mëdhenj të formuar në miliona vitet e fundit, në një përpjekje për të vlerësuar më mirë madhësinë e tyre të vërtetë. Bazuar në analizën e tyre, një numër i këtyre kratereve kanë unaza të zbehta mbi ato që zakonisht mendohet të jenë unazat e tyre të jashtme, duke i bërë ato më të mëdha se sa mendohej më parë.

Për shembull, një krater 12 deri në 14 kilometra i gjerë në Kazakistan i quajtur Zaminshin mendohet të jetë krijuar nga një meteorit me diametër 200 deri në 400 metra që goditi Tokën rreth 90.000 vjet më parë – ndikimi më i fundit. Megjithatë, bazuar në një analizë të re, kjo ngjarje e madhe mund të ishte edhe më katastrofike, duke lënë një krater që është në fakt më afër 30 kilometra në diametër. Alarmi shkencor.

Diametrat e buzës së tre kraterave të tjerë të mëdhenj janë rillogaritur gjithashtu dhe të gjithë janë dyfishuar ose trefishuar në madhësi. E gjithë kjo sugjeron që objektet me përmasa kilometrike bien çdo disa dhjetëra mijëra vjet.

Ndërsa jemi të zënë me vendosjen e sistemeve në përpjekje për të shmangur një përplasje serioze asteroidi, duket se rruga e Tokës do të jetë e qartë për ca kohë që do të vijë.

Ky hulumtim u prezantua në Konferencën Shkencore 2023 të mbajtur në The Woodlands, në veri të Houston, Teksas.

Anija kozmike Juno bëri foto magjepsëse të hënës Ia të Jupiterit.

VIDEO | Astronautët e SpaceX kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës