Rishi Sunak shpalli zgjedhjet parlamentare më 4 korrik

Kryeministri britanik Sunak/foto: EPA

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak, pas bisedimeve të sotme me Mbretin Charles III, shpalli zgjedhjet e përgjithshme më 4 korrik.

Pas shpalljes së datës së zgjedhjeve, Sunak tha se "bota është në situatën më të rrezikshme që nga fundi i Luftës së Ftohtë" dhe se britanikët po zgjidhnin të ardhmen e tyre.

“Ne vendosim nëse do të vazhdojmë të ndërtojmë progresin që kemi bërë apo rrezikojmë të kthehemi në fillim pa plan dhe siguri”, theksoi Sunak.

Sipas një sondazhi të opinionit publik, konservatorët në pushtet pritet të humbasin ndaj Partisë Laburiste të opozitës pas 14 vitesh në pushtet.

Sipas sondazheve, një avantazh të madh ka Partia Laburiste, e cila ka 44 për qind të mbështetjes së popullsisë së Britanisë së Madhe. Konservatorët, të cilëve u përket edhe Sunak, aktualisht kanë mbështetjen e vetëm 23 për qind të qytetarëve.

Duke i dhënë fund muajve të spekulimeve për datën e zgjedhjeve të reja, Sunak njoftoi se po thërriste zgjedhje më herët se sa pritej, që mediat britanike thanë se ishte një strategji e rrezikshme, duke pasur parasysh prapambetjen e partisë së tij në sondazhe.

Të dyja partitë janë gati të hyjnë në fushatën zgjedhore me përplasje të ashpra që priten për çështjet që kanë të bëjnë me ekonominë dhe mbrojtjen.

Sunak dhe qeveria e tij akuzojnë Partinë Laburiste se po përgatitet të rrisë taksat nëse vjen në pushtet dhe se nuk ka plan të qartë për Britaninë në një botë gjithnjë e më të rrezikshme - akuza që opozita i mohon.

Laburistët akuzojnë qeverinë për 14 vite keqmenaxhim të ekonomisë, e cila ka varfëruar njerëzit dhe nuk ka stabilitetin e nevojshëm për biznesin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës