Rishi Sunak: Njeriu që humbi zgjedhjet ndaj Tras është pasardhësi i saj kryeministër

Rishi Sunak / Foto EPA-EFE / NEIL HALL

Rishi Sunak ka bërë një "rikthim" spektakolar politik për t'u bërë kryeministri i ardhshëm i Britanisë së Madhe pasi rivalja Penny Mordaunt u tërhoq nga gara, raportoi DPA.

Ish-ministri i financave i Britanisë fitoi sot mbështetjen e deputetëve konservatorë për të pasuar Liz Truss si lidere konservatore dhe do të hyjë në Downing Street më pak se dy muaj pasi humbi garën e fundit.

Sunak do të jetë kryeministri i parë hindu i Britanisë, i pari me origjinë aziatike, i pari jo i bardhë dhe më i riu në më shumë se 200 vjet në moshën 42-vjeçare.

Mordaunt u tërhoq nga gara pasi nuk arriti të sigurojë 100 nominimet nga deputetët konservatorë të kërkuar deri në afatin e fundit të orës 14:XNUMX.

Me dorëheqjen e vetë Boris Johnson, Sunak do të bëhet kryeministër pa kundërshtim dhe do të shmangë një votim online nga deputetët konservatorë që e refuzuan atë muajin e kaluar në favor të Liz Truss.

Ai tani ka detyrën e vështirë për të udhëhequr kombin përmes një krize ekonomike që është përkeqësuar vetëm me trashëgiminë kaotike të Truss, i cili u rrëzua pas vetëm gjashtë javësh në detyrë, raporton DPA.

Në një deklaratë të postuar në internet dy minuta para afatit, Mordaunt tha se kundërshtari i saj tani kishte "mbështetjen e plotë".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës