Rezoluta për Srebrenicën: Kolona e automjeteve me flamuj serb në Beograd, Novi Sad, Mitrovicë të Kosovës...

Një kolonë automjetesh me flamuj të dukshëm të Republikës së Serbisë rrugët e Novi Sadit, pas rezolutës së miratuar në Srebrenicë.

Udhëtimi, i cili filloi pak pas orës 19:20, përfundoi rreth orës 30:XNUMX. Në kolonë kishte më shumë se njëqind makina, me një automjet të policisë rrugore që priste.

Ata kaluan nëpër lagjen Liman në Novi Sad, vazhduan përgjatë kalatës dhe afër ndërtesës së qeverisë provinciale në bulevardin Muhajla Pupin, disa burra zbritën nga makinat e tyre dhe valëvitën flamuj, transmeton N1 dhe thekson se për momentin nuk dihet. kush është organizatori.

Paradë me vetura është mbajtur edhe në Mitrovicë të Kosovës. Një grup më i madh i qytetarëve kanë lëvizur nëpër rrugë me flamuj të Serbisë të vendosur në direkë, xhama dhe kapuç makinash, transmeton KoSSev.

Ishin rreth njëqind makina në kolonën që lëviznin, duke luajtur muzikë dhe valëviteshin flamuj, nga rrethrrotullimi te shatërvani deri te rrethrrotullimi i dytë - te monumenti i Princ Llazarit.

“N1” paraprakisht kishte bërë të ditur se autokolona të tilla të automjeteve me flamuj të Serbisë ishin në lëvizje rrugët e Beogradit.

Fillimisht, autokolona ishte në sheshin Nikola Pashiç, më pas u kthye djathtas në rrugën Knezha Millosha dhe prej andej u kthye djathtas në rrugën Kralja Milana, megjithëse kthimi atje është i ndaluar. Nëpërmjet Terazijes, kjo rubrikë u kthye në sheshin Nikola Pashiq, raportojnë mediat.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës