Kirurgji novatore: Djali 13-vjeçar me epilepsi ka implantuar pajisje në kafkë për të shtypur krizat

Foto: Pexels

Një djalë nga Britania e Madhe i cili vuan nga formë e rëndë e epilepsisë, u bë pacientin e parë në të cilën është ngulitur aparat në kafkë për t'i shtypur ato sulmet.

Oran Knowlson (13) ka Sindroma Lennox-Gastaut, një formë epilepsie rezistente ndaj trajtimit standard, a neurostimulatori e cila u implantua në mënyrë kirurgjikale i zvogëloi ato sulmet ditore me 80 për qind, raporton BBC.

Djali zhvilloi epilepsi kur ishte tre vjeç dhe që atëherë është diagnostikuar me autizëm dhe çrregullim hiperkinetik (ADHD).

Nëna e tij, Justine, ajo tha se krizat e Oranit ishin shumë të shpeshta dhe se ai i kishte shpesh më shumë se njëqind episode në ditë, e cila përfshinte duke rënë në tokë, duke humbur aftësinë për të marrë frymë dhe për të ringjallur.

Oran është i përfshirë në projekti CADET, domethënë, një seri provash që vlerësojnë sigurinë dhe efektivitetin e stimulimit të thellë të trurit për epilepsinë e rëndë.

Ky projekt u zhvillua nga Great Ormond Street Hospital, University College London, King's College Hospital dhe Universiteti i Oksfordit.

Krizat e epilepsisë shkaktohen nga aktiviteti elektrik jonormal në tru dhe qëllimi i kësaj pajisjeje është të ndalojë ose ndërpresë sinjalet jonormale të trurit.

Operacioni, i cili zgjati rreth tetë orë, u krye në tetor 2023.

Familja e djalit thotë se janë të vetëdijshëm se ky nuk është një kurë për epilepsinë, por shpresojnë se do të përmirësojë cilësinë e jetës së Oranit, raporton BBC.

 

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës