Virusi i frymëmarrjes vret katër foshnja në Kili, pavijonet e pediatrisë plot

Foto: Padre Colombo Hospital

Katër foshnja kanë vdekur në Kili, i cili është goditur nga shpërthimi më i keq i virusit sincicial të frymëmarrjes (RSV) në vite.

Sipas mediave lokale, kapaciteti i reparteve të kujdesit intensiv pediatrik në vend është i mbipopulluar. Nëna e një prej foshnjave të vdekura, Esenia Sanchez, tha se priste nga ora 8 e mëngjesit deri në 22:XNUMX që ambulanca ta transferonte fëmijën e saj në kujdesin intensiv. Gjatë asaj kohe, foshnja pati dy arreste kardiake.

Një raport nga Ministria e Shëndetësisë e Kilit të premten tregoi se zënia mesatare e njësive të kujdesit intensiv pediatrik të vendit arriti në 94 përqind.

“Ne po përballemi me një nga epidemitë më të mëdha në vitet e fundit”, tha ministrja e Shëndetësisë Ximena Aguilera, duke shtuar se fëmijët nën një vjeç janë më të cenuarit. Ashpërsia e kësaj epidemie lidhet me qarkullimin e ulët të virusit mes njerëzve gjatë pandemisë, duke shtuar se “tani ka një situatë tjetër imune, vulnerabilitet më të madh dhe kjo na çon në një qarkullim jashtëzakonisht të lartë të këtij virusi”.

Sëmundjet e frymëmarrjes në Kili priren të rriten në dimër. Situata është përkeqësuar në Santiago për shkak të ndotjes intensive të ajrit në qytet, i cili ndodhet në një luginë të rrethuar nga kodra.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës