Republikanët kundërshtuan projektligjin për financim të përkohshëm, në funksion të mbylljes së agjencive qeveritare të SHBA-së

Senati i Shteteve të Bashkuara / EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Republikanët e linjës së ashpër në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së sonte hodhën poshtë projektligjin e liderit të tyre për financimin e përkohshëm të qeverisë, duke e bërë pothuajse të sigurt që agjencitë federale do të mbyllen pjesërisht duke filluar që nga nesër.

Me një votim prej 232 pro dhe 198, Dhoma e Përfaqësuesve hodhi poshtë një masë që do të kishte zgjatur fondet e qeverisë për 30 ditë dhe do të parandalonte një mbyllje. Ai projekt-ligj duhej të shkurtonte shpenzimet dhe të kufizonte imigracionin, prioritete republikane që kishin pak shanse për të kaluar në Senatin e kontrolluar nga demokratët.

Humbja i la republikanët – të cilët kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve (221-212 vende) – pa një strategji të qartë për shmangien e mbylljes, e cila do të mbyllte parqet kombëtare, do të ngrinte pagat për rreth katër milionë punonjës federalë dhe do të prishte gjithçka, nga mbikëqyrja financiare te kërkimi shkencor. , përveç nëse sigurohet financimi i vazhdueshëm nga qeveria.

Pas votimit, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy tha se Dhoma mund të votojë ende për të vazhduar financimin pa politikat konservatore që i larguan demokratët. Por ai nuk pranoi të thotë se çfarë do të ndodhë më pas. Kuvendi pritet të mbajë votime shtesë sot.

- Dështimi është vetëm nëse heq dorë, u tha McCarthy gazetarëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës