Rene Rexhepi mbyll “Noma”, restorantin më të mirë në botë

Foto: Facebook / Instagram

Po mbyllet restoranti më i mirë në botë, ai i famshëm "Noma" në Kopenhagë të Danimarkës i cili drejton me sukses shefin e kuzhinës Rene Rexhepi, i cili është me origjinë nga Tetova. “Noma” do të funksionojë edhe për një vit.

Një çelës i derës në 2023

Pas prezantimit të menysë verore për vitin 2023 para botës, “Noma” do të mbyllet.
Rrjetet sociale të ushqimit, dashamirësve të gastronomisë së lartë dhe lajmeve nga bota e danezes “Noma” këto ditë janë vend shkëmbimi i komenteve të shumta, mesazheve mbështetëse e urimesh, sepse “Noma” surprizoi edhe një herë. Domethënë, me njoftimin në rrjetet sociale, si në vetë restorantin ashtu edhe në profilet e shefit të njohur Rexhepi dhe bashkëpunëtorëve të tij më të afërt, ka mbërritur lajmi se në ditën e parë të verës në “Noma” do të fillojnë të servirin menunë sezonale me bazë. në barishte.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga noma (@nomacph)


Dhe nuk do të ishte asgjë e veçantë, sepse vera ka qenë gjithmonë e rezervuar në “Noma” për më të mirat e perimeve dhe barishteve të stinës, për stinën në të cilën festohet bollëku në pjatat e të famshmit “Noma”, nëse lajmi do të ishte. nuk rrumbullakoset me informacionin se edhe ky sezon veror është i fundit që do të shërbehet në Kopenhagë këtë vit. Noma mbyll derën (përsëri), këtë herë për shkak të kuzhinierit

Rene Redzepi (përsëri) drejton të gjithë ekipin Noma në anën tjetër të botës në disa aventura të reja. Vendndodhja e pop-up-it aktualisht nuk dihet dhe njoftohet se më shumë informacion do të vihet në dispozicion gjatë verës.

Rexhepi shpjegoi se dëshiron të udhëtojë dhe të eksplorojë botën, të zbulojë shije dhe kuzhina të reja. Ky vendim pasoi një mendim shumëvjeçar, thotë Rexhepi. Ai do të udhëheqë të gjithë ekipin e tij në një udhëtim nëpër botë, për të kërkuar së bashku frymëzimin që do të pushtojë botën në 2024.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga noma (@nomacph)


Sipas njoftimit të skuadrës së “Noma”, ky udhëtim do të jetë pikënisja e transformimit më të madh ndonjëherë dhe Redzepi e ka konfirmuar me fjalët: “Rreth një vit më parë filloi të lindte një plan në kokën time. Sot është dita kur hapëm sezonin tonë vegjetarian, i fundit që do të shërbejmë në Kopenhagë këtë vit. Këtë vjeshtë dhe dimër ne po udhëtojmë përsëri. I gjithë ekipi ynë do të udhëtojë diku në botë për të gatuar dhe mësuar”.

Pas kthimit në Kopenhagë në vitin 2023, ata planifikojnë të festojnë 20-vjetorin e Nomës.
I vlerësuar si një nga kuzhinierët më me ndikim në skenën gastronomike ndërkombëtare, magjistari i kuzhinës Rene Rexhepi ka rikrijuar fjalë për fjalë kuzhinën nordike. Si kuzhinier, ai u mbështet shumë në trashëgiminë e tij kulturore, duke ofruar një shkrirje krijuese të kuzhinës nordike dhe maqedonase.

Çmime dhe yje Michelin

Në Antwerp të Belgjikës, Noma u shpall restoranti më i mirë në botë në vitin 2021 nga juria e 50 restoranteve më të mira në botë për herë të pestë. Më pas Rene Rexhepi barazoi Ferran Adria-n për nga numri i fitoreve në këtë kompeticion prestigjioz.


Rene Rexhepi është një nga kuzhinierët më të shquar në botë. Ai ka lindur në Kopenhagen, dhe vjen nga fshati Tetovo Xhepçisht. Ai e kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë në këtë fshat. Këto përvoja maqedonase lanë një përshtypje të fortë tek ai dhe përfaqësojnë një frymëzim domethënës në gatimin e tij.

Restoranti "Noma" nga Rene Rexhepi nga Tetova u shpall më i miri në botë

Shefi i kuzhinës nga Tetova, Rene Rexhepi përsëri është ndër të parët në botë (FOTO)

Video e ditës